Bingöl İlinde Ne Yenir?


Bingöl’de Ne Yenir?

Anadolu’nun tarihi şehirlerinden biri olan Bingöl, hem doğası hem de lezzetleriyle Doğu Anadolu’nun önde gelen lezzet mekanlarına ev sahipliği yapar. Bingöl’de dut pekmezinin tadına bakmadan, bagajınıza bir petek bal koymadan dönmeyin.

Hamur ve süt ürünlerinin hakim olduğu lezzetleri bizler sayacağız ancak siz isimlerini aklınızda tutabilecek misiniz, bilmiyoruz. Aynı yemekler, yurdumuzun pek çok yöresinde hemen hemen aynı malzemelerle yapılsa bile, yöresel kültürün kattığı pek çok özelliği ile çok daha zengin bir lezzet çeşitliliği sunuyor. Onlardan birinde Bingöl’deyiz.

Çiğ Köftesi Meşhur
Bingöl’de özellikle şehir merkezinde irili ufaklı pek çok çiğ köfteciye rastlamak mümkün. Yörenin sevilen lezzetlerinden biri olan çiğ köfte, Bingöl’ün yöresel baharatlarıyla farklı aromalara sahip. Bulduğunuzda düşünmeden yiyebilirsiniz. Çok lezzetli.

Tutamaç Çorbasıyla İçiniz Isınsın
Soğuğu meşhur Doğu Anadolu’muzda lezzetler bile soğukla baş ediyor. Kavurmalı, yoğurtlu ve unlu çorba Tutamaç, üstüne dökülen, yöresel nane ve mis gibi tereyağıyla sunulunca, her şeyi unutturuyor, üşüdüğünüzü bile.

Doğu Anadolu’nun En Lezzetli Keledoş’u Bingöl’de
Doğu Anadolu Bölgesi’nin hemen her yöresinde bilenen ve sevilerek yenen yemeği, Keledoş’un namını bilmeyen yoktur. Ancak Bingöl’de yiyebileceğiniz Keledoş diğerlerinden çok daha lezzetlidir. Kavurmanın eşlik ettiği yemeği nohut, pancar ve bulgurun yanı sıra kurut adı verilen çökelek de katılarak eşsiz lezzete kavuşur.

Zerde Tatlısı
Pirinç tatlısı da diyebileceğimiz Zerde tatlısı, şeker, gül suyu gibi tatlandırıcıların da eklendiği, kuş üzümü ve hindistan cevizi ile süslenir. Farklı bir lezzete sahip olan tatlı, süslendiğinde aşureyi andırır.