Balıkesir İlinde Ne Yenir?


Balıkesir’de Ne Yenir?

Ege ve Marmara lezzetlerinin buluştuğu nokta olan Balıkesir yemekleri, gezginler için çok sayıda seçenek sunuyor. Zeytinin ve zeytinyağının en kalitelisini bulabileceğiniz Balıkesir’de haliyle yemekler ve tatlılar da enfes tatlara sahip.
Balıkesir köklü tarihi ve birbirinden güzel tatil mekanlarına sahip ilçeleriyle, Marmara bölgesinin eşsiz ve el değmemiş doğasıyla uğrayan herkesi kedine aşık ediyor.

Yöresel Mantısına Buyurun, Balıkesir Mantısı
Balıkesir mantısı, dünya çapındaki marka Kayseri mantısına göre daha büyük ve içinde kıyma bulunmaz. Ancak üzerine tavuk ve haşlanmış nohuda ek olarak yoğurt ve Balıkesir zeytinyağıyla hazırlanan soslar eşlik eder. Harika bir sunumu hak eden Balıkesir Mantısı, harika bir lezzet için tadılması gerekenlerden.

Kalamar Dolması
Marmara sahillerinde balığın en tazesine eşsiz lezzetteki zeytinyağıyla hazırlanan salatalara kim hayır diyebilir? Yörede en sevilen balık yemeklerinden biri de Kalamar Dolmasıdır. Kalamarların içi yöresel kuru üzüm, fıstıklar ve bol baharatla tatlandırılmış pirinçle doldurulur. Pişirilen lezzet harikası, Balıkesir’e özgü sebze salatası ve bol limonlu olarak servis edilir.  

Yemekten Sonra Höşmerim Tatlısı ve Susurluk Ayranı
Balıkesir’e özgü lezzetlerden biri de Höşmerim tatlısıdır. Höşmerim, irmik, peynir ve şekerden mamul bir tatlı olması nedeniyle, yörede peynir helvası olarak da geçer. Bol cevizli ya da fıstıklı olarak hazırlanan bu lezzetin yayında mutlaka Susurluk ayranı içmelisiniz.

Bin Bir Faydasıyla Hakiki Zeytinyağı
Sindirim sisteminden cilt bakımına, göz sağlığından dolaşım sistemine kadar faydası sayılarak bitirilemeyen lezzet kaynağı, zeytinyağı, Anadolu’nun en lezzetlisiyle sizlere Balıkesir’de merhaba der. Ülkemizin en saf ve lezzetli zeytinyağlarını Balıkesir’de özellikle, Edremit, Ayvalık ve Burhaniye’de bulabilirsiniz. Balıkesir dönüşünüzde mutlaka almalısınız. Lezzetli ve sağlık dolu yemeklere evinizde sahip olabilmenin en kolay yolu, en hakiki zeytinyağıyla pişirilen yemeklerden geçiyor.